Regulamin
I. Podstawy
- Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” to program wsparcia rówieśniczego dla młodzieży i dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera (zwany dalej programem).
- Organizatorem programu jest Stowarzyszenie Innowacji Społecznych „Mary i Max” (dla regionu warszawskiego), Fundacja Laboro (dla regionu białostockiego), Krajowe Towarzystwo Autyzmu, Oddział w Łodzi (dla regionu łódzkiego) oraz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tarnowie (dla regionu małopolskiego)(zwani dalej organizatorami).
- Odbiorcami programu są osoby z autyzmem, zespołem Aspergera oraz innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które ukończyły 14 lat – młodzież i dorośli (zwani dalej uczestnikami).
- Wolontariuszami w programie są osoby dobrane pod względem zainteresowaniach, wieku, miejscu zamieszkania i dostępności czasowej do uczestników, które mają ukończone 14 lat – młodzież i dorośli (zwani dalej wolontariuszami).
- Rolą organizatora jest zainicjowanie, a następnie monitorowanie i wspieranie relacji koleżeńskiej między uczestnikiem a wolontariuszem.
- Udział w programie polega na regularnych spotkaniach wolontariusza i uczestnika przez okres minimum 8 miesięcy. Charakter i częstotliwość spotkań zależy od indywidualnych możliwości, potrzeb i zainteresowań obu stron.
- Udział wolontariuszy i uczestników jest całkowicie dobrowolny, każda ze stron ma prawo do rezygnacji z uczestnictwa w programie w dowolnym momencie jego trwania.
II. Rekrutacja
- Rekrutacja do programu ma za zadanie wyłonić uczestników oraz wolontariuszy, którzy na podstawie zainteresowań, bliskości zamieszkania, dostępności czasowej oraz wieku zostaną dobrani w pary.
- Najbliższa edycja programu (styczeń 2019 - styczeń 2020) przewiduje udzielenie wsparcia ok. 20 uczestnikom na terenie Warszawy i okolic, ok. 12 uczestnikom na terenie Łodzi i okolic, ok. 10 uczestnikom na terenie Tarnowa i okolic oraz 10 uczestniką na tarenie Białegostoku i okolic.
- O udziale w programie decyduje: (a) zgłoszenie się do programu, przez wypełnienie formularza rekrutacyjnego, w ogłoszonym terminie, (b) spełnianie kryteriów udziału w programie, (c) dostępność drugiej osoby (uczestnika lub wolontariusza) o zbliżonych zainteresowaniach, wieku i miejscu zamieszkania, (d) możliwość zapewnienia wsparcia przez organizatorów w ramach ustalonego limitu uczestników.
- W przypadku spełnienia kryteriów a), b) i c), a po przekroczeniu zaplanowanego limitu uczestników, kandydat zostaje umieszczony na liście oczekujących i może wziąć udział w programie w kolejnym cyklu lub po zwolnieniu się miejsca w programie.
- Rekrutacja do programu ma charakter otwarty, tzn. zgłoszenia przyjmowane są cały czas, jednak nowy cykl spotkań jest otwierany, gdy organizator (a) uzbierze odpowiednią liczbę uczestników i wolontariuszy, którzy mogą stworzyć nowe pary, oraz (b) będzie posiadał zabezpieczone środki finansowe na uruchomienie nowego cyklu.
- Udział w rekrutacji nie stanowi gwarancji udziału w programie dla żadnej ze stron.
- Osoba chcąca wziąć udział w programie w roli uczestnika powinna spełniać następujące kryteria :
- wziąć udział w rekrutacji, tj. wypełnić formularz zgłoszeniowy i wziąć udział w spotkaniu z opiekunem programu,
- mieć ukończone 14 lat – w programie może brać udział zarówno młodzież, jak i dorośli. W uzasadnionych przypadkach do udziału mogą być dopuszczone również osoby, które ukończyły 12 lat,
- posiadać diagnozę autyzmu, zespołu Aspergera lub innego zaburzenia należącego do grupy całościowych zaburzeń rozwoju (tj. o kodzie F84, zgodnie z klasyfikacją ICD-10)
- posiadać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności,
- wyrazić chęć do regularnych spotkań z kolegą lub koleżanką (wolontariuszem) przez cały okres programu,
- posługiwać się mową w sposób komunikatywny i prezentować umiejętności społeczne wystarczające do nawiązania i utrzymania wspieranej przez psychologa relacji koleżeńskiej z wolontariuszem,
- być świadomym swojej diagnozy i akceptować ją,
- nie prezentować zachowań zagrażających jej własnemu bezpieczeństwu lub bezpieczeństwu (fizycznemu lub psychicznemu) innych osób,
- mieszkać na terenie Warszawy, Białegostoku, Tarnowa lub Łodzi, bądź w odległości pozwalającej na cotygodniowe przyjazdy do tych miast,
- w przypadku osób niepełnoletnich – dostarczyć pisemną zgodę opiekuna prawnego na udział w programie,
- wyrazić zgodę na udział w badaniach ewaluacyjnych (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest również zgoda rodzica),
- podpisać Kontrakt, ustalający zasady spotkań z wolontariuszem. Treść Kontraktu ustalają wspólnie uczestnik i wolontariusz.
- Rekrutacja uczestników obejmuje (a) wypełnienie formularza zgłoszeniowego przez uczestnika bądź jego rodzica, (b) rozmowę telefoniczną Opiekuna z uczestnikiem bądź jego rodzicem oraz (c) spotkanie uczestnika z Opiekunem programu.
- Formularz zgłoszeniowy może być wypełniony przez uczestnika lub jego rodzica. W spotkaniu z Opiekunem programu musi jednak wziąć udział uczestnik (i jego rodzic – w przypadku osób niepełnoletnich). W przypadku osób pełnoletnich rodzic może, ale nie musi brać udziału w spotkaniu z Opiekunem.
- Osoba chcąca wziąć udział w programie w roli wolontariusza powinna spełniać następujące kryteria:
- wziąć udział w rekrutacji, tj. wypełnić formularz zgłoszeniowy, wziąć udział w spotkaniu z Opiekunem programu i w szkoleniu wprowadzającym,
- mieć ukończone 14 lat – w programie może brać udział zarówno młodzież, jak i dorośli,
- mieszkać na terenie Warszawy, Tarnowa, Białegostoku lub Łodzi, bądź w odległości pozwalającej na cotygodniowe przyjazdy do tych miast,
- wykazywać się samodzielnością, punktualnością, dojrzałością emocjonalną i wysoką motywacją do udziału w programie,
- być w stabilnym stanie psychicznym - nie doświadczać kryzysów ani zaburzeń psychicznych w okresie minimum roku poprzedzającym zgłoszenie do programu,
- prezentować wysokie umiejętności społeczne i komunikacyjne – m.in. prowadzenia i podtrzymywania rozmowy,
- w przypadku osób niepełnoletnich – dostarczyć pisemną zgodę opiekuna prawnego na udział w programie,
- wyrazić zgodę na udział w badaniach ewaluacyjnych (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest również zgoda rodzica),
- podpisać Kontrakt, ustalający zasady spotkań z uczestnikiem. Treść Kontraktu ustalają wspólnie uczestnik i wolontariusz.
- Rekrutacja wolontariuszy obejmuje (a) wypełnienie formularza zgłoszeniowego, (b) rozmowę telefoniczną Opiekuna programu z kandydatem na wolontariusza, (c) spotkanie Opiekuna programu z kandydatem na wolontariusza, (d) szkolenie wprowadzające dla wolontariuszy, (e) (opcjonalnie) ponowne spotkanie z Opiekunem programu.
- Do udziału w dalszych etapach rekrutacji (b, c, d i e) zostaną zaproszone jedynie wybrane osoby.
- Częścią programu są badania ewaluacyjne, do których przeprowadzenia organizator jest zobowiązany przez instytucję finansującą. Ewaluacja ma na celu zbadanie skuteczności wolontariatu koleżeńskiego jako formy wsparcia dla osób z autyzmem.
III. Przebieg programu
- Udział w programie jest bezpłatny, tzn. za udział nie są pobierane żadne opłaty od żadnej ze stron.
- Uczestnik i wolontariusz (oraz ich rodziny) samodzielnie muszą jednak ponosić koszty dojazdu na miejsce spotkania oraz koszty dodatkowe związane z przebiegiem spotkania (np. koszt wyjścia do kina, zakupu jedzenia). Uczestnik i wolontariusz samodzielnie, przy wsparciu Opiekuna, ustalają podział tych kosztów.
- Organizatorzy dołożą starań, by obniżyć wyżej wymienione koszty przez dostarczanie bezpłatnych biletów, bonów i innych form wsparcia. Dostępność takiego wsparcia jest jednak zależna od sponsorów i z tego względu organizatorzy nie mogą zagwarantować żadnej określonej puli tego rodzaju wsparcia dla uczestników i wolontariuszy.
- W czasie trwania programu bieżącą opiekę nad przebiegiem relacji koleżeńskiej sprawują Opiekunowie par – psychologowie, których rolą jest pomaganie w zainicjowaniu kontaktu między stronami, a następnie wspieranie udziału uczestników i wolontariuszy w programie.
- W szczególności Opiekunowie par (a) biorą udział w pierwszym spotkaniu uczestnika i wolontariusza, (b) odbierają od uczestników i wolontariuszy sprawozdania ze spotkań, które odbywają się w ramach programu, (c) co pewien czas spotykają się lub kontaktują się telefonicznie z uczestnikami i wolontariuszami w celu skonsultowania bieżących wydarzeń związanych z udziałem w programie, (d) prowadzą szkolenia dla wolontariuszy, (e) pozostają w kontakcie z rodziną niepełnoletniego uczestnika, (f) pomagają zorganizować dodatkowe spotkania grupowe uczestników i wolontariuszy, (g) organizują uroczyste zakończenie programu.
- Do obowiązków Opiekuna nie należy natomiast udzielanie pomocy psychologicznej, wykraczającej poza udział uczestnika i wolontariusza w programie (np. psychoterapii, konsultacji diagnostycznych).
- Pierwsze spotkanie wolontariusza i uczestnika odbywa się w obecności Opiekuna pary.
- W trakcie pierwszego spotkania uczestnik i wolontariusz ustalają treść Kontraktu – dobrowolnego porozumienia, którego strony zobowiązują się przestrzegać. Może ono obejmować częstotliwość spotkań, sposób ustalania terminów, jak i przebieg spotkań.
- Uczestnik i wolontariusz zobowiązują się do regularnych spotkań, przynajmniej trzy razy w miesiącu, z wyłączeniem okresów planowanej nieobecności, okresów świątecznych lub choroby wolontariusza lub uczestnika.
- Uczestnik i wolontariusz zobowiązują się do składania krótkiego, pisemnego sprawozdania z przebiegu każdego spotkania. Sprawozdania będą składane za pośrednictwem specjalnej aplikacji dostępnej przez stronę programu. W uzasadnionych przypadkach uczestnik może być zwolniony z obowiązku pisania sprawozdań.
- Uczestnik i wolontariusz zobowiązują się do informowania Opiekuna pary o wszystkich trudnościach, które wpływają na przebieg spotkań i udział w programie.
- Wolontariusz nie jest odpowiedzialny za wsparcie uczestnika w czynnościach samoobsługowych, bezpośrednie wsparcie w przemieszczaniu się, wsparcie psychologiczne, interweniowanie w sytuacjach trudnych i innego typu wsparcie specjalistyczne.
- Rodzice niepełnoletniego uczestnika bądź wolontariusza zobowiązują się do współpracy z organizatorami w celu umożliwienia swojemu dziecku udziału w programie. Współpraca ta obejmuje informowanie o wszelkich trudnościach, które mogą wpływać na przebieg spotkań, a także pomoc – w ramach możliwości rodzica – w zorganizowaniu samych spotkań. Może ona obejmować zaproszenie wolontariusza do domu, pomoc w dojechaniu uczestnika lub wolontariusza na miejsce spotkania bądź pomoc w zaplanowaniu spotkania.
- Rodzice niepełnoletniego uczestnika lub wolontariusza ponoszą pełną odpowiedzialność za udział swojego dziecka w programie. W szczególności spotkania uczestnika i wolontariusza bez nadzoru rodzica (np. poza domem) mogą odbywać się tylko za zgodą rodzica, jeśli ten uzna, że spotkania te nie zagrażają bezpieczeństwu jego dziecka.
- W czasie trwania programu odbędzie się kilka spotkań grupowych z udziałem wszystkich wolontariuszy, Opiekunów par i konsultantów, podczas których analizowany będzie przebieg Projektu, omawiane będą bieżące doświadczenia, trudności i osiągnięcia wolontariuszy w relacji koleżeńskiej. Elementem spotkań będą warsztaty interpersonalne i edukacyjne. Spotkania grupowe odbywają się minimalne raz na kwartał.
- W ramach programu dopuszczalne są również dodatkowe formy spotkań, np. spotkania grupowe uczestników i wolontariuszy, które będą miały charakter nieobowiązkowy i będą na bieżąco ogłaszane przez Opiekunów.
IV. Zakończenie programu
- Czas trwania spotkań między uczestnikiem a wolontariuszem w ramach programu strony ustalają w Kontrakcie, podpisywanym na pierwszym spotkaniu. Pierwszy Kontrakt podpisywany jest zwykle na okres ok. 7-10 miesięcy.
- Po upływie czasu przewidzianego w Kontrakcie, uczestnik i wolontariusz wspólnie decydują, czy chcą (a) podpisać Kontrakt na nowy okres i kontynuować spotkania w ramach programu, czy (b) nie podpisywać kolejnego Kontraktu i zakończyć spotkania w ramach programu.
- Możliwość odnowienia Kontraktu i kontynuowania spotkań jest zależna od możliwości zapewnienia dalszej opieki nad parą przez organizatorów (tj. m.in. od posiadania zabezpieczonych środków finansowych na ten cel).
- Strony mogą zdecydować o kontynuowaniu spotkań poza programem, jednak wtedy pełna odpowiedzialność za ich organizację i przebieg spoczywa na nich.
- Planowane jest uroczyste zakończenie cyklu spotkań, z udziałem wolontariuszy i uczestników danego cyklu.
- Zarówno uczestnik, wolontariusz, jak i rodzic niepełnoletniego uczestnika lub wolontariusza może zdecydować o wcześniejszym zakończeniu udziału w programie, bez podania przyczyny.
- Osoba rezygnująca z udziału w programie (lub rodzic osoby niepełnoletniej) musi w pierwszej kolejności poinformować o tym zamiarze Opiekuna pary.
- W razie nieprzestrzegania niniejszego regulaminu bądź naruszania przepisów prawa Opiekun pary, w porozumieniu z koordynatorem programu, może zdecydować o zakończeniu udziału w programie uczestnika lub wolontariusza.
- Projekt będzie podlegał szczegółowej, dwuetapowej ewaluacji, która w przyszłości umożliwi jego rozwój i prowadzenie na szerszą skalę.
- O wszelkich zmianach w niniejszym regulaminie strony będą niezwłocznie informowane. Zmiany wchodzą w życie wraz z opublikowaniem na stronie internetowej programu.