Dlaczego założyliśmy Stowarzyszenie?

Był rok 2012, znaliśmy się już od kilku lat, działając w Kole Naukowym Wspierania Osób z Autyzmem na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadziliśmy warsztaty, udzielaliśmy się wolontaryjnie, chodziliśmy na konferencje i jak gąbki chłonęliśmy i generowaliśmy nowe pomysły. To wtedy, w Wielkiej Brytanii, podpatrzyliśmy metody wspierania młodzieży i dorosłych ze spektrum autyzmu, których w Polsce nikt nie wykorzystywał – buddying i befriending. Spodobały nam się. Tak powstał pomysł na stworzenie w Polsce analogicznego programu – nazwaliśmy go Wolontariatem Koleżeńskim „Mary i Max”.  Skontaktowaliśmy się z brytyjską organizacją National Autistic Society, której zadaliśmy milion pytań o to, jak prowadzą takie programy. Następnie pojechaliśmy do Manchasteru na szkolenia z projektowania i prowadzenia programów mentoringowych,  po czym zaczęliśmy tworzyć model możliwy do zaimplementowania w Polsce.

W 2012 roku, korzystając z pomieszczeń Wydziału Psychologii, z zerowym budżetem, przeprowadziliśmy pilotaż Wolontariatu Koleżeńskiego, po czym zaczęliśmy przygotowania do szeroko zakrojonych badań, które miały pomóc nam poznać sytuację młodzieży i dorosłych z autyzmem w Polsce, opracować w szczegółach metodę Wolontariatu Koleżeńskiego oraz opracować aplikację do obsługi programu. W międzyczasie część z nas związała się na dłużej z uniwersytetem i tematyką autyzmu rozpoczynając studia doktoranckie. Powoli kończyliśmy współpracę z kołem naukowym i żeby dalej działać potrzebowaliśmy podmiotowości prawnej, żeby ubiegać się o środki na realizację naszego pomysłu. Tak zdecydowaliśmy się powołać do życia Stowarzyszenie i rozpoczęliśmy przygodę z Wolontariatem Koleżeńskim, która trwa do dziś.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Wciąż działamy na pograniczu nauki i praktyki, ale nie jesteśmy już organizacją studencką, ale profesjonalną placówką, która świadczy wsparcie na najwyższym poziomie. Z naszego wsparcia w samym 2022 roku skorzystało ponad 300 osób. W swojej ofercie poza Wolontariatem Koleżeńskim, który dziś realizujemy w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Częstochowie, mamy również Warsztaty umiejętności społecznych PEERS®, które „przywieźliśmy” z Uniwersytetu Kalifornijskiego, przetłumaczyliśmy i zaadaptowaliśmy, grupy samorzecznicze (samopomocowe), które prowadzimy według autorskiego programu i grupy wsparcia dla rodziców. Prowadzimy również Warszawską infolinię dla osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin, organizujemy staże i szkolenia. Angażujemy w nasze działania dziesiątki wolontariuszy rocznie. Współpracujemy z kilkudziesięcioma firmami i instytucjami, które nieodpłatnie przyjmują w swoich progach nasze pary biorące udział w Wolontariacie Koleżeńskim.

Jedna rzecz się nie zmieniła – wciąż szukamy nowych pomysłów, które mogą pomóc osobom ze spektrum autyzmu znaleźć przyjaciół, nabyć pewności siebie, poczuć sprawczość i wejść pewniejszym krokiem w dorosłe życie. Naszym ostatnim osiągnięciem jest opracowanie programu dla szkół podstawowych, Tutoringu Koleżeńskiego, z którego od 2022 roku bezpłatnie mogą korzystać nauczyciele w całej Polsce.

Statut

Jak każda organizacja pozarządowa działamy w oparciu o statut. Wersję elektroniczną tego dokumentu zamieszczamy poniżej.

Pobierz plik w formacie PDF